gejzerowe uśmiechy

Czas chyba zająć się i tą częścią bloga. Gejzerowym uśmiechem są po prostu... storczyki. Nie tylko te, które kupujemy w kwiaciarniach czy w marketach, interesują mnie również gatunki botaniczne.

Opiszę tu w prosty, nieprofesjonalny sposób swoich ulubieńców, perypetie z nimi związane i radości, bo tych dostarczają najwięcej. Również opisywać będę malutkie sadzonki storczyków botanicznych, które chciałabym doprowadzić do kwitnienia.

Nie jest to możne najłatwiejsze zadanie, bo sama również mam niewielkie doświadczenie w tym kierunku, ale... do odważnych świat należy.

sobota, 9 czerwca 2018

Phalaenopsis cornu-cervi 'alba' x Phalaenopsis equestris 'alba'

Długo czekałam na kwitnienie, bo aż siedem lat! Warto było.
Sadzonkę kupiłam w marcu 2011 roku od znajomej z forum, razem było ich wszystkich pięć sztuk. Tamten rok był zimny, rośliny źle zniosły transport z zagranicy. W pierwszej chwili, po wypakowaniu roślin z paczki, wszystkie wyglądały ładnie, dopiero po kilku dniach było widać skutki podmrożenia. Siedziałam i płakałam nad nimi, nie wiedząc co zrobić z tym fantem. Szkoda było wyrzucić.Sadzonkę przesadziłam i czekałam. Liść ze stożka wzrostu obumarł i odpadł. korzonki były w dość dobrym stanie. Początkiem sierpnia tamtego roku zauważyłam, że w stożku wzrostu coś zaczyna się zielenić - bałam się cieszyć, żeby nie zapeszyć. W połowie miesiąca było już wyraźnie widać, że na starych korzeniach rośnie nowa roślina - basal keiki!


Roślina została przesadzona ze sphagnum do normalnego podłoża i traktowana jak pozostałe storczyki. Kombinowałam z różną wodą do moczenia. Była to najpierw przegotowana kranówka, potem przyszła pora na wodę destylowaną, aż w końcu trafiłam na naturalny filtr wody - szungit. Wszystkie rośliny szybko to zaakceptowały, co było widać w przyrostach korzeni, liści i wreszcie kwiatów. Moja pół-miniaturowa krzyżówka w tym roku też pięknie zakwitła i to była największa radość. Kwiaty są bardzo podobne do kwiatów Kingidium minus x ph. amboinensis. Różnią się kolorem warżki i intensywnością rysunku na płatkach. Obie rośliny są  piękne.

Od lewej: Kingidium minus x ph. amboinensis, po prawej: ph. cornu-cervi 'alba' x ph. equestris 'alba'. 
Poniżej kwitnące basal keiki. W sumie będzie około 5 kwiatów.

W tym roku ruszyła z liśćmi Phalaenopsis stuartiana var nobilis, teraz tylko czekać, kiedy i ona pokaże kwiaty. Pozostałe trzy sadzonki były nie do uratowania. Szkoda.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz