gejzerowe uśmiechy

Czas chyba zająć się i tą częścią bloga. Gejzerowym uśmiechem są po prostu... storczyki. Nie tylko te, które kupujemy w kwiaciarniach czy w marketach, interesują mnie również gatunki botaniczne.

Opiszę tu w prosty, nieprofesjonalny sposób swoich ulubieńców, perypetie z nimi związane i radości, bo tych dostarczają najwięcej. Również opisywać będę malutkie sadzonki storczyków botanicznych, które chciałabym doprowadzić do kwitnienia.

Nie jest to możne najłatwiejsze zadanie, bo sama również mam niewielkie doświadczenie w tym kierunku, ale... do odważnych świat należy.

czwartek, 7 czerwca 2012

Phalaenopsis speciosa 'pink' x speciosa 'red'

Phalaenopsis speciosa 'pink' x speciosa 'red'. Ta hybryda ma również swoją historię. Po raz pierwszy widziałam ją w zeszłym roku w ofercie Schwertera i zapadła mi głęboko w pamięć. Bardzo mi się chciało mieć ją w swojej kolekcji. We wrześniu zeszłego roku zamawiałam sadzonki u pani Basi, w przesyłce "znalazłam" to maleństwo jako mały gratis. Z tego, co pisała pani Basia, sadzonki tej hybrydy były przez sprzedającego za długo przetrzymane w agarze. Rośliny zaczęły gnić, z czego uratowała tylko dwie sadzonki i właśnie jedną z nich otrzymałam ze słowami, że może chociaż jedną uda się uratować. Późne lato to nie jest pora na ratowanie sadzonek. Spadek temperatury i wzrost wilgotności powietrza też dobrze nie wpływa na ich rozwój. Od zeszłego roku od września do wczesnej wiosny br sadzonka miała stałe miejsce w szklarence ogrzewanej. W kwietniu br. otrzymała świeże podłoże i nowe stanowisko w pojemniku z jonizatorem powietrza. I to było dobre posunięcie, roślina zaczyna rosnąć. Dzięki pani Basi, bo u niej najczęściej w zeszłym roku zaopatrywałam się w sadzonki, mam unikalne rośliny i wiem, że zanim trafią do rąk kupujących, każda z sadzonek jest odpowiednio przygotowana i zabezpieczona na czas transportu. W tym roku widzę, że też ma w swojej ofercie ciekawe sadzonki storczyków po przystępnej cenie.

W stożku wzrostu widać cień klującego się nowego liścia :-)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz