gejzerowe uśmiechy

Czas chyba zająć się i tą częścią bloga. Gejzerowym uśmiechem są po prostu... storczyki. Nie tylko te, które kupujemy w kwiaciarniach czy w marketach, interesują mnie również gatunki botaniczne.

Opiszę tu w prosty, nieprofesjonalny sposób swoich ulubieńców, perypetie z nimi związane i radości, bo tych dostarczają najwięcej. Również opisywać będę malutkie sadzonki storczyków botanicznych, które chciałabym doprowadzić do kwitnienia.

Nie jest to możne najłatwiejsze zadanie, bo sama również mam niewielkie doświadczenie w tym kierunku, ale... do odważnych świat należy.

niedziela, 13 maja 2012

Coelogyne ovalis

Coelogyne ovalis  to storczyk miniaturowy. Roślina znaleziona w górskich dolinach na drzewach lub skałach na wysokości 600-2100m n.p.m. w Assam, Tybecie, Nepalu, Bhutanie, Xizang w Chinach, płn-wsch Indiach, Myanamar, Tajlandii i Wietnamie. Pseudobulwy jajowato wrzecionowate, dorastające do 5-7,5cm. Roślina pochodzi z kolekcji Laury, pęd kwiatostanowy z trzema pąkami zainicjowany u niej. Jeden z pąków roślina zasuszyła (zmiana warunków uprawy). Od początku umieszczona w plastikowym pojemniku z jonizatorem powietrza z innymi roślinami, zapewniającym jej wysoką wilgotność powietrza, dochodzącą do 100%. Często włączany jest wiatrak, by roślinom zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza. Coelogyne ovalis jest rośliną chłodnolubną, dość łatwo przystosowującą się do domowych warunków.

Tabela uprawy:
Jak widać na zdjęciach roślinę zostawiłam w sphagnum z domieszką seramisu. Po okwitnięciu będzie przeniesiona do przepuszczalnego podłoża. W porównaniu z Phalaenopsis czy moim kciukiem jest to prawdziwa miniaturka.

2 komentarze:

  1. Piękny... A co to jest za podłoże to sphagnum.???
    Ja korzystam z gotowego dla storczyków..

    OdpowiedzUsuń
  2. Sphagnum moss, to suszony mech nowozelandzki, do kupienia w sklepach internetowych z akcesoriami dla storczyków. Idealnie sprawdza się jako podłoże dla sadzonek in vitro, przy reanimacji storczyków, dodatek do podłoża dla storczyków, które mają delikatne i wrażliwe na przesychanie korzenie. Sphagnum wchłania 300% wody, trzeba więc uważać przy podlewaniu. Warto czasem sprawdzić bryłę korzeniową storczyków, ponieważ bardzo często jest tam nadmiar sphagnum, na który rośliny były przenoszone z agaru (agar - galaretowata substancja zawierająca wszystkie składniki odżywcze dla prawidłowego rozwoju malusieńkich sadzonek, rozmnażanych metodą in vitro)

    OdpowiedzUsuń