gejzerowe uśmiechy

Czas chyba zająć się i tą częścią bloga. Gejzerowym uśmiechem są po prostu... storczyki. Nie tylko te, które kupujemy w kwiaciarniach czy w marketach, interesują mnie również gatunki botaniczne.

Opiszę tu w prosty, nieprofesjonalny sposób swoich ulubieńców, perypetie z nimi związane i radości, bo tych dostarczają najwięcej. Również opisywać będę malutkie sadzonki storczyków botanicznych, które chciałabym doprowadzić do kwitnienia.

Nie jest to możne najłatwiejsze zadanie, bo sama również mam niewielkie doświadczenie w tym kierunku, ale... do odważnych świat należy.

środa, 11 maja 2011

nowe sadzonki z aukcji

Wczoraj dotarły dwie nowe sadzoneczki kupione na allegro. Jest to botanik phalaenopsis speciosa i hybryda phalaenopsis cassandra (ph stuartiana x ph equestris)


Phalaenopsis speciosa
Temperatura uprawy
Umiarkowana ok. 15-25°C
światło
lekki cień
wielkość rośliny
średnia
miejsce uprawy
parapet
sposób uprawy
w doniczce
podlewanie
przerwy między podlewaniem
wielkość kwiatu/kwiatostanu
średni
trwałość kwiatów
do miesiąca
pora kwitnienia
wiosna/lato
zapach
słaby lub bez zapachu
stopień trudności
trudniejszy w uprawie

Kwitnie jesienią pachnącymi kwiatami o średnicy 5 cm. Kolor płatków jest bardzo różny - od purpury po czerwień, aż do białego.
Rośnie w chłodnej jak i umiarkowanej temperaturze. Podłoże przepuszczalne o średniej granulacji utrzymywać wilgotne ale nie mokre. Podlewać po przeschnięciu podłoża.


Phalaenopsis Cassandra
( phal stuartiana x phal equestris) 
temp. uprawy
ciepło, powyżej 20°C
światło
lekki cień
wielkość rośliny
średnia wielkość
miejsce uprawy
parapet
sposób uprawy
w doniczce
podlewanie
przerwy pomiędzy podlewaniem
wielkość kwiatu/kwiatostanu
średni
stopień trudności
łatwy w uprawie

Obie sadzonki w idealnym stanie, ładnie wyrośnięte, z jesiennego wysadzania z agaru. Obie zaprawiłam środkiem grzybobójczym i umieściłam w doniczkach ze sphagnum. Jest to najlepsze podłoże dla takich kilkumiesięcznych maluchów. Ostatnio do sphagnum dodaję trochę mielonego wermikulitu. Po dwóch tygodniach zrobię oprysk biostymulatorem, by wytworzyły silny i zdrowy system korzeniowy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz