gejzerowe uśmiechy

Czas chyba zająć się i tą częścią bloga. Gejzerowym uśmiechem są po prostu... storczyki. Nie tylko te, które kupujemy w kwiaciarniach czy w marketach, interesują mnie również gatunki botaniczne.

Opiszę tu w prosty, nieprofesjonalny sposób swoich ulubieńców, perypetie z nimi związane i radości, bo tych dostarczają najwięcej. Również opisywać będę malutkie sadzonki storczyków botanicznych, które chciałabym doprowadzić do kwitnienia.

Nie jest to możne najłatwiejsze zadanie, bo sama również mam niewielkie doświadczenie w tym kierunku, ale... do odważnych świat należy.

środa, 9 marca 2011

Phalaenopsis Mariae

Dziś do mojej gromadki dołączyła nowa roślinka - phalaenopsis mariae. Jest to już odrośnięta młoda sadzonka, która powinna zakwitnąć za 12 miesięcy. Podróż niezbyt dobrze zniosła, ponieważ nad ranem było -3 stopnie Celsjusza. Podmrożone zostały niektóre zewnętrzne listki, ale korzonki są w porządku. Od razu zrobiłam jej kosmetykę - przycięłam końcówki liści, które najbardziej ucierpiały i zdezynfekowałam. Na zewnętrznych liściach widać ślady podmrożenia. Tak bardzo chciałam ją mieć, że nie czekałam na wyższe temperatury. W sobotę opryskam ją Asahi SL, co powinno jej pomóc prędzej zaaklimatyzować się i zregenerować ślady niskiej temperatury, no i szklarenka z wyższymi temperaturami, dochodzącymi do 28 stopni Celsjusza, też powinna mieć na nią dobry wpływ.


Ojczyzną Phalaenopsis mariae są Filipiny, Borneo. Jest to nieduży storczyk botaniczny o wzroście monopodialnym. W warunkach domowych rośnie w temperaturach umiarkowanych do ciepłych, stanowisko zacienione, podłoże średniej granulacji. Lubi mieć wilgotno przy korzonkach ale nie mokro. Kwiaty białe z bordowymi plamkami, woskowe płatki, warżka różowa, średnica kwiatów  4-5 cm. Łodyżka kwiatowa rośnie do 35 cm. Kwiaty pachnące.

W przyszłym tygodniu powinna dotrzeć do mnie następna partia 5 malutkich sadzonek-przedszkolaków. Te będą się kwalifikowały od razu do szklarenki :-). Będą to również phalaenopsisy. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz