gejzerowe uśmiechy

Czas chyba zająć się i tą częścią bloga. Gejzerowym uśmiechem są po prostu... storczyki. Nie tylko te, które kupujemy w kwiaciarniach czy w marketach, interesują mnie również gatunki botaniczne.

Opiszę tu w prosty, nieprofesjonalny sposób swoich ulubieńców, perypetie z nimi związane i radości, bo tych dostarczają najwięcej. Również opisywać będę malutkie sadzonki storczyków botanicznych, które chciałabym doprowadzić do kwitnienia.

Nie jest to możne najłatwiejsze zadanie, bo sama również mam niewielkie doświadczenie w tym kierunku, ale... do odważnych świat należy.

czwartek, 3 lutego 2011

Szklarenka

Wczoraj dostałam wiadomość, że nowe lokum dla storczykowych maluchów jest już w drodze. Będzie większe od Przechowalni (dł: 52 cm, szer:  42,5 cm, wys: 26 cm), więcej wejdzie sadzonek i małych ciepłolubów. A będzie wyglądać mniej więcej tak:
Będzie w nim miejsce na tacki z sadzonkami umieszczonymi w sphagnum i na kilka małych doniczek. Najważniejsze, że będzie w nim można umieścić sadzonki Vand, ponieważ do tej pory są trzymane w osobnym plastikowym pojemniczku postawionym bezpośrednio na kaloryferze, który zapewnia im spodnie podgrzewanie korzeni. Z chwilą zakończenia sezonu grzewczego moje maluchy znów zatrzymałyby wzrost, a potrzebują do życia i wzrostu podgrzewanego podłoża, wysokiej wilgotności i dobrej cyrkulacji powietrza. 
Nowe lokum będzie o tyle wygodniejsze, że górna część ma otwory wentylacyjne a oprócz tego można podnieść całą wierzchnią przezroczystą pokrywę, by przesuszyć wilgotne zielone części roślinek.
Całość nie pobiera wiele prądu - 18Watt - tyle, co 60-70 wattowa żarówka.

Przechowalnię również wykorzystam, ale dla roślin odchowanych, lub słabiej rosnących.

2 komentarze:

  1. A na większe od Twojego pudełka nie wygląda. Ciekawa jestem tego cudeńka jak już do Ciebie przyjedzie.

    OdpowiedzUsuń
  2. Justynko, moje pudełko ma wymiary: dł 45 cm, szer 35 cm, wys 25 cm. Pudło u dołu zwęża się więc i wymiary się zmieniają na dł 37 cm i szer 27 cm. Jest to po 8 cm mniej na długości i szerokości. Obrazek, który wkleiłam jest tylko poglądowy. Mam nadzieję, że już w tym tygodniu przesyłka dotrze do mnie, wtedy porobię zdjęcia "na surowo" :-)

    OdpowiedzUsuń