gejzerowe uśmiechy

Czas chyba zająć się i tą częścią bloga. Gejzerowym uśmiechem są po prostu... storczyki. Nie tylko te, które kupujemy w kwiaciarniach czy w marketach, interesują mnie również gatunki botaniczne.

Opiszę tu w prosty, nieprofesjonalny sposób swoich ulubieńców, perypetie z nimi związane i radości, bo tych dostarczają najwięcej. Również opisywać będę malutkie sadzonki storczyków botanicznych, które chciałabym doprowadzić do kwitnienia.

Nie jest to możne najłatwiejsze zadanie, bo sama również mam niewielkie doświadczenie w tym kierunku, ale... do odważnych świat należy.

piątek, 25 lutego 2011

Storczykowe maluchy

U maluchów różnie się dzieje. Pojemniczek z nimi raz wędruje na kaloryfer, innym razem grzeje się w szklarence.

widok ogólny sadzonek
Podgrzewane od spodu mają namiastkę naturalnych warunków - dużo ciepła i wilgoć, chwilami dochodzącą do 100%. Przy tak wysokiej wilgotności trzeba rośliny wietrzyć, czyli odkrywać wieczko, żeby nie rzuciła się pleśń. Roślinki siedzą sobie w sphagnum (mech nowozelandzki - sphagnum moss).
Przy tak prowadzonych sadzonkach nawet malusieńka Vanda Bensonii nasadza nowe korzonki. Większa Vanda Bensonii ma wspaniałe korzenie - to "kolos" w porównaniu z pozostałymi sadzonkami.

nowy korzonek małej Vandy Bensonii
Sadzonki Phalaenopsis violacea blue - z nimi jest różnie. Większa rwie się do życia, zaczęła rosnąć - idzie jej nowy listek. Nareszcie.

tak wygląda większa phal violacea blue
A z mniejszą sadzonką są problemy. Korzonki ma zdrowe, nawet rosną, tyle że... zgubiła ostatni listek. Dopóki są zdrowe korzonki jest nadzieja, że i ona odbije i pokaże zieloniutki listek.

zdrowo rosnący korzonek na phal violacea blue

czy urośnie?
Może jeszcze i tutaj będzie powód do radości z nowych liści

2 komentarze:

  1. Gejzerko, maluszkom widać odpowiada taka opieka i warunki, bo rosną ładnie! Naprawdę gratuluję Ci zapału w tym wszystkim.

    OdpowiedzUsuń
  2. Dziękuję Justysiu, jak dla mnie jest to dobra lokata uczuć. Kiedy ja zostaję przy roślinach, Ty rozdajesz je jeszcze na zwierzaczki :-). Tak trzymaj. Przyjmij moje gratulacje wygranej na Forum :-)

    OdpowiedzUsuń